Održavanje higijene kućnih ljubimaca neophodno je za njihovo zdravlje i dugovečnost. Većina mačaka i pasa ne voli četkanje, sečenje noktiju, kupanje i pranje zuba, a ukoliko nemaju tu naviku, možete se susresti sa negodovanjem i neprijatnim situacijama. Iz tog razloga je neophodno uraditi određene pripreme i postupno navikavati ljubimca da će ova obaveza biti sastavni deo njegove i vaše svakodnevice.
Četkanje kućnih ljubimaca
Četkanje bi trebalo da bude sastavni deo higijene vašeg ljubimca, bez obzira na vrstu i rasu. Mekanom četkom potrebno je da bar dva do tri puta nedeljno iščetkate vašeg ljubimca, jer se tako efikasno uklanjaju nečistoće, otpala dlaka, ali i raspliće krzno. Za dugodlake ljubimce četkanje bi trebalo da bude svakodnevno. Najbolje je postaviti ljubimca na sto ili neku drugu ravnu površinu. Ako ima kratku dlaku, poželjno je koristiti grubu četku i pažljivo proći po celom telu životinje u pravcu rasta dlake (od glave prema repu, od leđa ka trbuhu, ne zaboravljajući pri tome šape). Tokom četkanja idealna je prilika da proverite i kožu vašeg ljubimca, kao i oči, uši i šape. Ukoliko primetite da je koža vašeg ljubimca suva, da na njoj postoje rane, iritacije ili paraziti, možete na vreme odreagovati i snabdeti se paletom najkvalitetnijih proizvoda na bazi koloidnog srebra i zeolita za negu i higijenu kućnih ljubimaca www.silver-pet.com. Predeo oko očiju treba čistiti jedanput nedeljno, tako što ćete prelaziti po obodu oka vatom natopljenom prokuvanom mlakom vodom ili čajem od kamilice. Ako vašem psu često suze oči (naročito kod patuljastih rasa), trebalo bi ih čistiti svakodnevno. Uši takođe treba redovno posmatrati, naročito opuštene uši koje su osetljivije na parazite i infekcije. Dlaku koja zatvara ušni kanal potrebno je ukloniti makazama sa zaobljenim vrhom dva do tri puta mesečno.
Sečenje noktiju
Kućnom ljubimcu je najbolje iseći nokte specijalnom spravom sa oštrim sečivom koje odseca nokat, a ne gnječi ga. Obratite pažnju da sečete rožnati bledo-žuti deo nokatne ploče, sve do dela nokta koji je ružičaste boje i koji je prokrvljen, jer ako preterate, može doći do krvarenja nokta. Ako imate mačku koja se opire rezanju kandži, kako vas ne bi povredila, možete je umotati u ćebence ili peškir tako da joj viri samo glava i šapa na kojoj je potrebno skratiti kandže. Jednom rukom pritisnuti jednu po jednu bazu kandže kako bi se ispružila i izbacile kandže, a zatim iseći vrh makazicama koje držite u drugoj ruci. Prilikom održavanja higijene ljubimaca često je potrebna asistencija još jedne osobe, ali je preporučljivo da to bude osoba koju ljubimac poznaje. Ovo će svakako doprineti bržoj i efikasnijoj proceduri skraćivanja kandži i smanjiti razdražljivost vašeg ljubimca.
Kupanje ljubimaca
Važno je napomenuti da se ne preporučuje često kupanje ljubimaca, jer se na taj način uklanja prirodna masnoća njihove kože. Ovo može dovesti do pojave suve kože koja izaziva perutanje, a time se narušava prirodna bakterijska flora kao i pH kože, što remeti njenu protektivnu ulogu. Na oštećenoj koži ljubimaca stvaraju se povoljni uslovi za veći prodor loših mikroorganizama i posledično stvaranje infekcije. Iz tog razloga je bolje češće redovno četkati vašeg ljubimca i oprati mu šape nakon šetnje i boravka napolju, nego ga kompletno kupati.
Ljubimci koji žive u stanu zahtevaju, ipak, redovnije kupanje u odnosu na one koji više borave napolju, kako bi bili uredni i bez neprijatnih mirisa. Što se mačaka tiče, s obzirom na to da gotovo polovinu svog života provedu čisteći i uređujući svoje krzno, po pitanju kupanja ovih ljubimaca se savetuje da to obavljate vrlo retko. Najčešće se kompletno kupanje mačaka preporučuje kod bolesnih, gojaznih i starih mačaka, dugodlakih ili vrlo kratkodlakih, ukoliko mačka ima neugodan miris, ako je upala u nešto lepljivo, ako ima buve i parazite ili pati od problema sa kožom.
Odabir najboljeg šampona – radost i olakšanje za vašeg ljubimca
Šamponi koje koristite za kupanje kućnog ljubimca moraju biti namenjeni koži ljubimca, blagi i neutralni. Komercijalni šamponi za ljudsku kožu nisu preporučljivi za kupanje pasa i mačaka, jer se njihova koža anatomski razlikuje od naše i ima drugačije potrebe.
Koža psa, na primer, ima manje lojne žlezde od ljudskih. Takođe, pas nema znojne žlezde u koži, koža psa i mačke ima baznu pH (ljudska pH je blago kisela pH =5,5) i gusto krzno koje služi kao zaštita od atmosferskih i mikrobioloških spoljnih faktora, te je ne treba puno odmašćivati.
Koža mačke je još osetljivija, zbog toga šamponi za ljudsku upotrebu, pa čak i neki sastojci šampona za pse za nju mogu biti neprijatni, čak i toksični. Primera radi, ako šampon kojim kupate mačku sadrži permetrin, nikako je nemojte kupati njime, jer je taj insekticid otrovan za mace, dok za pse nije.
Šampon ne stavljati direktno na životinju, već ga najpre pomešati sa mlakom vodom u posudi ili na dlanu, a zatim se dobijena sapunica nanese na ljubimca. Za dugodlake životinje potrebno je šampon razblažiti sa više vode, iz razloga što će dugačko i gusto krzno kasnije biti teže za ispiranje. Najbitnije od svega je da vašeg ljubimca u ranom uzrastu naviknete na kupanje. Ne postoji tačno određena starosna granica za prvo kupanje šteneta, obično je to uzrast oko 2-3 meseca. Međutim, ako štene nije izrazito prljavo, nema neprijatan miris, kompletno kupanje se može odložiti i za kasnije.
Po pitanju prvog kupanja mačeta budite pažljivi kako se maca ne bi uplašila. Krenite polako, mazite mačku, pričajte joj, postepeno dolivajući vodu, a svakako je nagradite posle kupanja njenom omiljenom poslasticom.